Drobečková navigace

Úvod > O obci > Akce v okolí

Akce v okolí


Přijď na to!

Místo
Borská, Plzeň
Datum konání
Stálá akce
Typ

Název „Přijď na to!“ vystihuje princip celé expozice: mezi exponáty totiž patří celá řada hlavolamů a hraček, na jejichž princip musí „hráči“ sami přijít, tedy jej odhalit. Navštivte Techmanii, hrajte si, manipulujte s předměty, zkrátka Přijďte na to! Bavit se zaručeně bude celá rodina ;-) Hravá expozice se představuje v originálním dřevěném kabátě průmyslového designera Štěpána Soutnera, který s námi navrhuje například expozici Vesmír a získal prestižní cenu za návrh svého vláčku RandeVuu, který u nás také můžete vidět.

Více

Expozice ŠKODA

Místo
Borská, Plzeň
Datum konání
Stálá akce
Typ

Víte, kolik budov původně měla největší zbrojovka v monarchii? Že Škodovka vedle tanků vyráběla také kormidla pro zaoceánské lodě? Znáte někoho z rodiny Škodů? Víte, že nový kloubový trolejbus ŠKODA má stejnou přepravní kapacitu jako dopravní letadlo Boeing 737? Nebo kde se v Plzni projdete po prvním mostě na světě s celosvařovanou konstrukcí? V naší expozici ŠKODA se seznámíte s historickým vývojem Škodových závodů od jejich založení až do současné podoby. Doslova se projdete po časové ose a zastavíte u stěžejních okamžiků a výrobků, které okouzlily svět. Informace získáte z obrazových panelů, audio- a videosekvencí i dalších zdrojů. Uvidíte zrekonstruovanou parní turbínu z roku 1922 – kompletní a schopnou provozu; modely lokomotiv i samotné továrny, funkční modely trolejbusů, ukázky historického nářadí… Vytvoříte si tak představu o světovém věhlasu společnosti ŠKODA, její minulosti, současnosti, i budoucnosti.

Více

Zámecká kaple sv. Ondřeje

Místo
Blovice
Datum konání
Stálá akce
Typ

První známá zmínka o kapli zasvěcené sv. Ondřeji na zámku v Hradišti pochází z roku 1678. Do současné podoby nechal přestavět kapli v roce 1858 hrabě Hanuš Krakovský z Kolovrat. Projektant výjimečného díla není bohužel znám. Kaple sv. Ondřeje se nachází v jihovýchodním nároží zámku a prochází dvěma podlažími. Na severní straně přiléhá ke kapli sakristie. Na západní straně je v patře dřevěná oratoř, kterou od ostatního prostoru kaple odděluje prosklená stěna. Oratoř je přístupná dvoudílnými dveřmi z hlavní haly prvního patra a ve vlysu na západní straně je umístěn letopočet přestavby 1858.

Více

František Raušar

Místo
Blovice
Datum konání
Stálá akce
Typ

Expozice je věnovaná zakladateli muzea. Dokumentuje život Františka Raušara a tvoří ji zejména nábytek a zařízení salonu manželů Josefy a Františka Raušarových. Podobu Františka Raušara, jeho manželky Josefy a sestry Filomeny zachytil na obrazech význačný regionální malíř Josef Matějka. Součástí expozice je ukázka korespondence s významnými osobnostmi kulturního života 19. a 20. století a fotografie a materiály z jeho bohaté pedagogické činnosti. Mezi nejzajímavější exponáty patří Raušarovy osobní předměty: křtící soupravička, housle a hodinky.

Více

Jak si kdo ustele...

Místo
Blovice
Datum konání
Stálá akce
Typ

Jak již název napovídá, jedná se o výstavu věnovanou historii spaní a další relativně intimní oblasti lidského života – spodnímu prádlu. Dominantním exponátem je nábytkářský skvost – kompletní ložnicová sestava (postele, noční stolky, skříně, toaletka) – z počátku 20. století, kterou zakoupili 7. září 2009 do sbírek Muzea jižního Plzeňska v Blovicích poslanci Parlamentu České republiky Ing. Jiří Papež a JUDr. Jiří Pospíšil od pravnučky Josefa Františka Karlíka (*1844 - †1915), blovického mlynáře a zemského a říšského poslance. O 5 dní později byl nábytek věnován Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích k výročí 725 let od založení města. Útulná ložnice s vysoko nastlanými peřinami a duchnami dokazuje, že na pohodlí, odpočinek i spánek byl před sto lety kladen velký důraz.

Více

Velké prádlo našich babiček

Místo
Blovice
Datum konání
Stálá akce
Typ

V espozici můžete vidět kromě klasických dřevěných necek a valch také unikátní funkční mandl téměř mamutí velikosti. A když už doba našich prababiček – tak součástí expozice je i původní skutečná pec z přelomu 18. a 19. století včetně skromného vybavení světničky této doby.

Více

Národopis - lidová architektura, lidový kroj

Místo
Blovice
Datum konání
Stálá akce
Typ

První popisy našich vesnic nalezneme v tereziánském katastru z roku 1713. Dozvídáme se v něm, že většina vesnic je "ode dřeva" vystavěna. K přestavbě vesnic na zděné dochází v průběhu 1. poloviny 19. století. Zděná zástavba je charakterizována zděným selským statkem, který se dochoval zejména v okolí Plzně, jinde je méně častý. Zděné kaple šestiboké, čtvercové a obdélné jsou zastoupeny ve většině obcí našeho regionu. Z hospodářských budov jde zejména o sýpku, méně často o mlýn a kovárnu. Lidový kroj - Pro náš plzeňský region byl typický hradišťský kroj. Nosil se od poloviny 19. století v oblasti od Starého Plzence k Rokycanům a zasahoval až na lnářské panství.

Více

Měšťanský interiér

Místo
Blovice
Datum konání
Stálá akce
Typ

Od středověku se v našich zemích začíná vedle šlechty a duchovenstva vyčleňovat a formovat specifická společenská skupina s vlastním životním stylem – měšťanstvo. Městský způsob života se promítl i do interiéru měšťanské domácnosti, předmětů užitého umění, módy oblékání, duchovní kultury a morálky měšťanstva. Expozice evokuje atmosféru měšťanské společnosti přelomu 19. a 20. století.

Více

Regionální malíři

Místo
Blovice
Datum konání
Stálá akce
Typ

Ve výstavním sále představujeme tvorbu regionálních malířů: Josef Hodek, Augustin Němejc, Jaroslav Šafara, Bohumil Krs, Josef Matějka, Jiří Sýkora, Josef Kašpar, Karel Knížák, Jindřich Krátký, Milan Knížák.

Více

Staré časy malých dětí

Místo
Blovice
Datum konání
Stálá akce
Typ

Výstava improvizovaného dětského pokojíčku navozuje atmosféru poloviny minulého století. V měšťanském mobiliáři z počátku 40. let 20. století jsou zakomponovány hračky – atributy dětství. Nedílnou součástí dětského světa jsou zmenšeniny toho dospělého. Tudíž nechybí malá almárka plná šatů na panenky, žehlička i s žehlícím prknem, pračka, sporák, nádobí, telefony, počítadlo, hudební nástroje atd.

Více